A mellékhatásokért nem vállalunk felelősséget, azokkal forduljatok orvoshoz – mondja vicceskedve a Manieggs egész estés animációs film írója és rendezője, Miklósy Zoltán. A Vertigo Média közreműködésével a héten moziba kerülő Manieggs, ahogy az alcím is jelzi, tojások harcáról szól. Igen: tojásokéról.
Figyelem! A cikk a filmből idézett obszcén kifejezéseket és bántó jeleneteket tartalmaz! Szigorúan csakis 18 éven felüliek!!!
A film állami támogatás nélkül két év alatt készült el, magyarországi bemutatója a tavalyi miskolci Cinefesten volt. A film bosszúszomjas, nagyon mocskos szájú tojásokról szól, valami műfajparódia és társadalomkritika keveréke akart lenni. A történet szerint Johnny Cupidot két hétre lecsukják, bár bűnöző, maga se tudja, miért. A börtönben összeismerkedik Danny-vel, a börtön rangidős gonoszával és barátságot kötnek. Miután kikerül a börtönből, oldalán Harry-vel (akit szülei Hermionénak kereszteltek, és Harry Potter szemüvege van, és mindenki csak Harry-nek szólítja) bosszút esküszik, meg akarja találni azt, aki rácsok mögé juttatta.
Itt indul be az őrület: tojások tojások hátán halnak. Másfél órán keresztül nézzük az akciófilmes sablonokat és közhelyeket egymás hegyén-hátán, irdatlan mennyiségben, fánkzabáló rendőröktől kezdve (aki nem szereti a fánkot, az nem is rendőr), a humorosnak szánt üldözéses jelenetekig, ahol nyilván elüti egy kamion az üldözött tojást, ahogy azt Cupido megjósolta.
A film több közismert akciófilmet, sorozatot, szereplőt akar parodizálni, hajazni próbál a Family Guy-ra és a South Park-ra. Röhögnek a 24-en – „A következő események reggel 7 és 8 között történnek, valós időben.” És Johnny Cupido alszik, real time-ban, de hála a jó égnek nem kell egy órán keresztül néznünk. Johnny Cupido karakterét Jason Stathamről próbálták mintázni, Danny-ét a Machetet játszó Danny Trejoról, Harry-t meg ahogy említettem, Harry Potteréről. Egy ketrecharcos jelenetnél megjelenik Charles Xavier és Farkas az X-menből, Xaviert pedig legyűri egy keménykedő kemény tojás, és akkor röhöghet a néző, hogy hoppá a tojás X professzor nem hat a tojás ketrecharcosra.
Ha csak a közhelyesség, az eredetiség és az ötletesség nélkülözése lenne a problémája ennek a filmnek, akkor mondhatnánk, hogy oké, ez egy kissé félresikerült, bugyuta, de ártalmatlan film. Az igazi baj a Manieggs-szel az, hogy elviselhetetlenül prosztó, közönséges, sutyerák, mocskosul rossz és ízléstelen humorérzékre vall. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy a szereplők megállás nélkül faszoznak és bazmegolnak öncélúan, az még csak a kezdet. A mellettem ülő terhes hölgynek már ennyi is elég volt, a film első 20 perce után felállt és elhagyta a termet, mondván, hogy na ez nem tesz jót a gyereknek.
Teljesen igaza van, ez a film senkinek sem tesz jót, legalábbis egy jó ízlésű embernek sem. Hogyha ez Miklósy Zoltán és Herko Attila társrendező szerintük nagyon jóra sikerült közös gyermeke, komoly bajok lehetnek a fejekben. És a péniszekben. Egészen a film elején egy kistojáskori visszaemlékezést látunk, ahol egyik hősünk nagyapját, aki szintén tojás volt, megbassza egy medve. Igen. A tojást megbassza egy medve, mert hogy nem éhes, csak kanos.
Aztán: a hacker tojás meleg (nem értem miért tartunk ott, hogy ez ennyire humoros 2015-ben), és csak akkor fejti meg egy bank belépő kódját, ha Harry „cukifiú” rácuppan a tojásfaszára. Szóval, a képernyő elsötétül, cuppogást és nyögéseket hallunk, majd a következő kép az, hogy Harry hány egy vödörbe. Ezen a ponton többen is kimentek a vetítésről. Senki sem nevetett. Én meg majdnem lehánytam az előttem ülőt. De volt később olyan is, hogy a bankban a tojás a farkával azonosítja magát (ez vicces?), meg hogy a CSI, a CIA, az FBI meg a mezei rendőrség szó szerint faszt méreget, hogy kié legyen egy bűntény helyszíne. Erősen elkezdtem azon gondolkodni, hogy ezek a srácok még sosem lettek jól megdugva, leszopva meg egyáltalán. Vagy van valami furcsa péniszfrusztrációjuk. Merthogy ezerszer elhangzik az a szó, hogy fasz, az egészen biztos.
A film alkotói nem igazán csaphatták fel a nagyszótárt a paródia szónál, mert a ha paródiát csinál az ember, az azt feltételezi, hogy a készítők jobb ízléssel és humorral rendelkeznek, mint az általuk kifordított filmek alkotói. Pontosan ebben jó a South Park és a Family Guy, és a Miklósy által megcélzott közönség e két animációs sorozat rajongótábora lett volna. Azt mondom, lehet következetesen szemétnek és trágárnak lenni, még gusztustalannak is, na de mindennek van határa. Humor híján pedig valóban csak a prosztóság marad.
És ami csak a film közepe táján esett le: hogy miért is tojások a szereplők és nem mondjuk paprikák? Hát azért, hogy el lehessen sütni azt, hogy a tojásnak fájnak a tojásai, alias heréi. Szóval, Manieggs – Egy kemény here bosszúja.
Várható mellékhatások: erős hányinger, hányás és kiábrándultság. Panaszaiddal kérünk fordulj az alkotókhoz.
Manieggs – Egy kemény tojás bosszúja (Manieggs: Revenge of the Hard Egg). Színes, fekete-fehér magyar animációs film, 90 perc, 2014.
- Értékelés: 10/1 raptor
- Írta és rendezte: Miklósy Zoltán
- Magyar hangok: Kőszegi Ákos, Csőre Gábor, Csuja Imre, Boros Zoltán, Varga Tamás
Ha tetszett a poszt, lájkolj és kövess bennünket a facebookon is!
Utolsó kommentek