Kereken húsz éve annak, hogy a 47. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon debütált Quentin Tarantino sajátos „agymenése”, a Ponyvaregény, amelyet relatív kis költségvetésből, csupán 8,5 millió dollárból forgattak le. 2014. május 23-án a 67. dél-franciaországi filmes mustrán ismét a vörös szőnyegére lépett John Travolta, Uma Thurman és Quentin Tarantino. Előttük tisztelgünk, néhány érdekességgel.
A film forgatókönyvét eredetileg nem is Quentin Tarantino, hanem Roger Avary írta. Előbbi csak a sztori megfilmesítési jogának megvásárlása után gyúrta át a történetet saját ízlése szerint: francia újhullámos filmek előtt tisztelegve (leginkább Jean-Luc Godard világa előtt), és kiegészítve a szövegkönyvet a „fuck” szóval úgy, hogy az 265 különböző alkalommal hagyja el a szereplők száját, ekképpen:
Aztán, amikor már elkészült a film, és elérkezett a cannes-i vetítés időpontja, 4000 nézővel kellett számolnia a filmfesztiválnak, amely a 2500 férőhelyes Lumiére-teremben vetítette a filmet. Ezt követően elindult az őrület, az emberek megvesztek a filmért. A sikert mi sem példázza jobban, hogy holmi művészfilm, vagy európai dráma helyett ez az amerikai alkotás vitte el az Arany Pálmát, a filmes mustra fődíját. Azt azonban sokan nem tudják, hogy a zsűri elnöke Clint Eastwood volt, akinek nyilván saját hazája és az akkor még az amerikai film új fenegyerekének számító Tarantino felé húzott a szíve.
A Ponyvaregény – amely végül hét jelöléséből csak a legjobb forgatókönyv Oscar-díját nyerte el egy évvel később – a maga 154 perces játékidejével a valaha készült egyik legnagyobb hatást gyakorló film, és egyben az egyik legszórakoztatóbb mű is. A John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis és Harvey Keitel főszereplésével készült film tömör erőszak és vegytiszta humor, amely az éleslátást és a jó értelembe vett hülyeséget vegyíti egymással tucatnyi különböző – egymást végül keresztező – szállal. Hosszasan lehetne sorolni a film előnyeit éppúgy, mint kedvenc jeleneteinket, azonban a tény, az tény: túl nagy feladat lenne. Így hát emlékezzünk a film 20. évfordulójára azzal, hogy elővesszük a filmet, és újra megnézzük!
Fun Facts:
- Vincent Vega jelleme meglehetősen emlékeztet Jean-Paul Belmondo 1960-ban játszott szerepére a Kifulladásigban (Godard).
- Jules és Jimmie jelenetei könnyen párhuzamba állíthatók François Truffaut Jules és Jim (1962) című filmjével.
- Mr. Wolf (Harvey Keitel) problémamegoldó jelleme ismerős lehet Luc Besson Nikita című filmjéből. (Az említett film amerikai változatában ő is játszotta el a szerepet!)
- A Ponyvaregény eredeti címe Black Mask volt.
- Az eredeti elgondolás szerint más színészek játszották volna a film karaktereit. Úgymint: Daniel Day-Lewis – Vincent; Paul Calderon – Jules; Mickey Rourke, Matt Dillon vagy Sylvester Stallone – Butch; Michelle Pfeiffer, Daryl Hannah, Meg Ryan, Joan Cusack vagy Isabella Rossellini – Mia; Johnny Depp vagy Christian Slater – Pumpkin; Pam Grier – Lance felesége Jody, akit később Tarantino a Jackie Brown filmre választott ki.
- A 8,5 millió dolláros költségvetésből 5 millió dollárt tett ki a sztárok gázsija.
- A filmben Vincent Vega által hajtott 1964-es vörös Chevrolet Malibu Quentin Tarantino saját, a mindennapokban használt autója volt. Az autót a forgatás alatt ellopták, 2013 áprilisában azonban jó állapotban előkerült.
Ha tetszett a cikk, lájkolj minket a facebookon is!
Utolsó kommentek