November 30-án volt a The Walking Dead ötödik évadának félévzárója, mely hagyományosan mindig ilyentájt szünetel, de februárban folytatódik. De lássuk mi történt eddig!
A The Walking Dead manapság egyike azon mainstream amerikai sorozatoknak, amely nem csak műfajában és látványában, de dramaturgiai ívelésében is az egyik legerősebb darab az elmúlt évekből. Mi sem jelzi ezt jobban, mint 2011-ben a legjobb dráma-sorozat jelölés a Golden Globe-on, vagy a legjobb maszk és látvány az Emmy-n, amit az indulás óta minden évben megnyer. De minek köszönheti a sikerét a sorozat, úgy, hogy már az ötödik szezonnál tart?
A zombi apokalipszis utáni világban minden totálisan a visszájára fordul. Felborul a társadalmi rend, a moralitás új alapra helyeződik és a hétköznapok túlélése már nem a számlák befizetését, hanem az agyatlan zombi hordák elkerülését jelenti. Ez talán minden valamire való zombis filmnek az alapját képezheti, nem beszélve a csoportdinamika működéséről egy-egy túlélő közösségen belül. A The Walking Dead pedig ebben volt mindig is a legerősebb, igaz, hogy a Z-Nation-ön kívül eddig nem is nagyon volt trónkövetelő. Utóbbi pedig örülhet, ha meghívják agyvelődarabfelszedőnek egy-egy kőkemény hentelős rave-party után.
Az ötödik évad nem árul zsákbamacskát: szereplőink már a sokadik túlélőtáborból is kénytelenek elmenekülni, hiszen a negyedik évadban el kellett hagyniuk egy lakhelyükül szolgáló börtönt, hogy 3-4 csoportra szakadva, hosszú bolyongás után rátaláljanak a Terminus nevű menedékhelyre. Itt két napot sem töltöttek el, már tovább is kellet állniuk, mert kiderült: nem minden az, aminek látszik. (Spoiler-veszély nélkül a Termimusról ennyit.) A negyedik évad eleve nyitva hagyott néhány kérdést a szereplők sorsát illetően, így egyértelmű volt, hogy az új évad azon lesz, hogy ezeket a szálakat elvarrja. Na de hogy!
Újabb évad, újabb bolyongás – gondolhatná a néző, de a készítők sokkal rafkósabbak annál, minthogy megint gyalogtúrára kárhoztassák a túlélőket. Miután egy rég nem látott főszereplő parádésan segít kiszabadulni egykori barátainak a Terminus-ról, a régi csapat újra összeáll, és most már nem is lehet semmi probléma. Ha egy fő karakter előkerült volna, de nem került.
A csoport ideiglenesen egy kicsike fatemplomban húzza meg magát, de be kell látniuk sokáig itt sem maradhatnak, hiszen kinek-kinek megvan a maga feladata még ebben a földi pokolban is. A vírusra megoldást kínáló tudós és annak katonai kísérete rászánja magát, hogy leváljon a biztonságos csoporttól és eljussanak Washington-ba, hogy elejét vegyék a zombik világméretű likvidálásának. Az ügyeletes nehézfiúk: Rick, Daryl és Carol (!) pedig mentőakciót szerveznek egy közeli város kórházába, ahol egy kattosnak tűnő rendőrparancsnok nő felügyelete alatt gyógyítanak embereket, ami ugyan szép és jó, de közben ezek a betegek örökre adósai maradnak a helyi rendőröknek.
A sorozat továbbra is nagymennyiségű kiontott belet, rothadó felsőtestet és feszült harcokat kínál, de emellett az eddigi történetiséget az eddigieknél is aprólékosabban adagolja. Nehéz pszichológiai folyamatot mutat be, melyek megértése nem biztos, hogy elsőre könnyű lesz, viszont igazán izgalmas móka latolgatni egy-egy szereplő következő mozzanatát. Pláne úgy, hogy úgy tűnik a zombiapokalipszisnél csak egy rosszabb dolog van… és elég csak annyit mondanom, hogy a sorozat legutolsó része gyakorlatilag eléri azt a R.R Martin szintű gonoszságot amit egy-egy Trónok Harca epizód után érez az ember. Készítsetek papírzsepit!
The Walking Dead - amerikai horror-dráma sorozat, 2014. Értékelés: 10/8 raptor
Ha tetszett a poszt, lájkolj és kövess bennünket a facebookon is!
Utolsó kommentek